چگونه سایت آموزشی بسازیم؟

بسیاری از افراد تخصص خوبی دارند اما از تخصص خودشان نهایت استفاده را نمی‌برند. شما می‌توانید با ایجاد یک سایت آموزشی و صرف روزانه یک تا سه ساعت زمان درآمد بسیار عالی داشته باشید. در این مطلب قصد دارم چگونگی ساخت سایت آموزشی را به شما آموزش دهم و در مدت نیم ساعت می‌توانید این کار را انجام دهید.

چرا سایت آموزشی داشته باشیم؟

بسیاری از افراد تخصص بسیار خوبی دارند. شاید شما بلد هستید شیرینی‌های بسیار خوبی درست کنید. شاید شما مکانیک بسیار حرفه‌ای و کار بلد هستید که خیلی‌ها شما را پیشنهاد می‌دهند. شاید شما وکیل بسیار ماهری هستید و یا حتی مدرس کنکور.

در هر زمینه‌ای تخصص دارید مطمئن باشید افراد زیادی هستند که می‌خواهند در جایگاه شما باشند و حاضر هستند برای یادگیری تخصص شما هزینه پرداخت کنند. شما با آموزش تخصص یا مهارت خودتان هم به دیگران کمک می‌کنید هم می‌توانید درآمد بسیار خوبی از صنعت آموزش داشته باشید. حتی درآمد میلیاردی!

سایت آموزشی چیست؟

سایت آموزشی یک سایت چند منظوره است که هم محتواهای آموزشی در حوزه کاری شما به مخاطبین ارائه می‌دهد و هم فروشگاهی از محصولات آموزشی دارد. این محصولات می‌توانند:

 • کتاب چاپی
 • کتاب الکترونیکی
 • جزوه
 • دوره‌های آنلاین ضبط شده
 • بسته‌های آموزشی پستی
 • وبینار
 • فایل صوتی
 • ویدیوهای آموزشی

باشند و تولید این محصولات آموزشی بسیار ساده است. کافیست شروع کنید و روزی یک تا 3 ساعت وقت بگذارید آموزش ببینید و اجرا کنید.

ساخت سایت آموزشی

برای ساخت سایت آموزشی از سایت ساز قدرتمند، محبوب و رایگان وردپرس استفاده می‌کنیم و باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. تهیه دامنه و هاست مناسب
 2. تهیه قالب مناسب سایت آموزشی
 3. نصب بسته نصبی سایت آموزشی
 4. تعریف دوره آموزشی در حوزه کاری خودتان
 5. نوشتن چند مطلب ارزشمند در حوزه کاری خودتان
 6. طراحی قیف فروش برای بازاریابی
 7. شروع بازاریابی و جذب مخاطب

مراحل ساخت سایت آموزشی

این مراحل شاید اول کار به نظر سخت برسند اما با دیدن آموزش کوتاهی به سادگی می‌توانید سایت آموزشی خودتان را بسازید. در ادامه مراحل هفت‌گانه ساخت سایت آموزشی را با هم بررسی می‌کنیم.

1) تهیه دامنه و هاست مناسب

برای اینکه مخاطبین بتوانند به سایت آموزشی ما دسترسی داشته باشند نیاز به آدرس اینترنتی هستیم. به این آدرس اینترنتی دامنه یا Domain گفته می‌شود. همچنین به فضایی نیاز داریم تا اطلاعات سایت آموزشی خودمان را در آن قرار دهیم تا بازدیدکنندگان سایت بتوانند از آن استفاده کنند. به این فضا میزبان یا Host گفته می‌شود.

شرکت‌هایی در دنیا و حتی ایران وجود دارند که این خدمات را در اختیار ما قرار می‌دهند. به این شرکت‌ها، شرکت میزبانی وب یا Web Hosting می‌گویند.

کافیست در گوگل عبارت « خرید هاست » را جستجو کنید. البته در واقع ما دامنه و هاست را نمی‌خریم بلکه به صورت ماهانه یا سالانه اجاره می‌کنیم. بیش از 20 سال است کار طراحی سایت انجام می‌دهم و در طول این سالها شرکت نت افراز بهترین خدمات و پشتیبانی را داشته است برای همین پیشنهاد می‌کنم دامنه و هاست خودتان را از این شرکت تهیه کنید.

معرفی شرکت میزبانی وب نت افراز

2) تهیه قالب مناسب سایت آموزشی

در این مرحله از ساخت سایت آموزشی نوبت به تهیه قالب مناسب سایت آموزشی می‌رسد. قالب‌های زیادی برای ساخت سایت آموزشی وجود دارند اما مدرسینی که نمی‌خواهند درگیر مسائل فنی شوند و در مدت نیم ساعت سایت آموزشی خودشان را بسازند از قالب استادیار استفاده می‌کنند که قالب پرفروشی است.

3) نصب بسته نصبی سایت آموزشی

پس تهیه قالب استادیار فایل دانلود شده را از حالت فشرده خارج کنید (Extract) و محتوای پوشه یا فولدر Easy installer را بر روی هاست خودتان در پوشه یا فولدر public_html آپلود کنید.

اکنون در مرورگر وب آدرس دامنه سایت خودتان را به صورت زیر وارد کنید:

domainname/installer.php

به جای کلمه domainname باید نام دامنه خودتان را قرار دهید.

مراحل نصب را طی کنید تا سایت آموزشی شما آماده شود. تبریک می‌گویم شما اکنون یک سایت آموزشی زیبا دارید.

اگر نیاز به آموزش وردپرس دارید تا بتوانید سایت آموزشی خودتان را بهتر مدیریت کنید پیشنهاد می‌کنم با کلیک بر روی تصویر زیر در دوره رایگان آموزش وردپرس ما شرکت کنید.

آموزش وردپرس فارسی

4) تعریف دوره آموزشی

خوب اکنون شما دارای سایت آموزشی هستید و می‌توانید دوره آموزشی خودتان را بسازید. برای تعریف دوره آموزشی سوالات متداولی که مخاطبین می‌پرسند را جمع‌آوری کنید سپس به هر یک از آنها پاسخ دهید. مطالب را فصل‌بندی کنید و دوره آموزشی خودتان را شروع به تولید کنید.

برای موفقیت در صنعت آموزش باید ابتدا دوره آموزش اصلی خودتان را بسازید. سپس برای آن یک محصول میانی ارزان بسازید و در نهایت یک محصول رد نشدنی رایگان. این ساختار به شما کمک می‌کند تا بتوانید فروش خوبی داشته باشید.

5) نوشتن چند مطلب ارزشمند

قبل از اینکه مخاطب تصمیم به خرید دوره آموزشی بگیرد چون هیچ شناختی از شما و نتیجه‌ای که از دوره شما کسب خواهد کرد ندارد نیاز به دو سری محتوای ارزشمند از دید مخاطبتان دارید.

 1. محتواهایی که مخاطب را جذب و علاقه‌مند کند.
  این نوع از محتواها را در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت منتشر کنید تا مخاطبین را جذب کند و آنها را ترغیب به فالو کردن صفحه اجتماعی و یا عضویت در وبسایت شما کند.
 2. محتواهای متقاعد کننده
  در این نوع محتواها که در مراحل قیف فروش به مرور در اختیار مخاطب قرار خواهید داد باید اعتماد او را جلب کنید و همچنین موانع خرید وی را حل کنید. البته این نوع از محتوا نیز می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی خودتان منتشر شود.

6) طراحی قیف فروش

بدون داشتن قیف فروش می‌توان گفت فروش غیرممکن است یا اگر فروشی هست بالا نیست. باید برای دوره آموزشی خودتان قیف فروش طراحی کنید.

قیف فروش از سه مرحله اصلی تشکیل می‌شود:

 1. قبل از خرید
  کارهایی را انجام می‌دهیم تا توجه و علاقه فرد را جلب کنیم.
 2. حین خرید
  کارهایی را انجام می‌دهیم تا اعتماد مخاطب را جلب کرده و موانع خرید وی را برطرف کنیم.
 3. پس از خرید
  کارهایی انجام می‌دهیم که مخاطب خرید بیشتری را در این خرید داشته باشد و در ادامه با پشتیبانی و خلق تجربه خوب برای اون وی را ترغیب می‌کنیم تا خریدهای بعدی خودش را انجام دهید و یا دیگران را به ما معرفی کند.

7) شروع بازاریابی و فروش

اکنون که سایت آموزشی ما، دوره آموزشی و قیف فروش ما آماده شده است نوبت به شروع بازاریابی و فروش محصول آموزشی خودمان می‌رسد. از کانال‌های مختلف استفاده می‌کنیم و مخاطبین را به سمت صفحه فرود یا هدف خود هدایت می‌کنیم.

صفحه فرود یا هدف، صفحه‌ای است بدون سربرگ و پابرگ سایت که روی یک موضوع مشخص به بهترین شکل تمرکز دارد و هدف مشخصی را دنبال می‌کند.

شما می‌توانید از روش‌های زیر مخاطب جذب کنید:

 1. فعالیت در شبکه اجتماعی خودتان مانند اینستاگرام
 2. فعالیت در لیندکین و ارتباط و شبکه‌سازی با مخاطبین هدف
 3. تولید ویدیوهای کوتاه تاثیرگذار و انتشار در آپارت، یوتوب و سایر رسانه‌های ویدیویی
 4. تولید پادکست و انتشار در سایت‌های ویژه پادکست مثل شنوتو
 5. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی افرادی که فالوئرهای با کیفیت دارند
 6. تبلیغات همسان در سایت‌های مختلف توسط سایت‌هایی مثل یکتانت
 7. برگزاری وبینارهای رایگان و هدایت کاربران به صفحه فرود در انتهای وبینار
 8. ارتباط با بازار هدف از طریق تبلیغات آفلاین و شبکه‌سازی

برای موفقیت در فروش باید مسیر طلایی فروش را بدانید و به آن مسلط شوید در اینصورت می‌توانید درآمد میلیاردی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی با مسیر طلایی فروش و بکار گیری آن در سایت آموزشی خودتان بر روی تصویر زیر کلیک کنید و مسیر طلایی فروش خودتان را شروع کنید.

مسیر طلایی فروش

به این مطلب امتیاز دهید یاقوت بگیرید

امتیاز 0.00 از 0 رای

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با در میان بگذارید.

برای ارسال دیدگاه، نیاز است که وارد حساب کاربری خود شوید