قیف بازاریابی و کاربرد آن در افزایش فروش

قیف بازاریابی یا قیف فروش اصطلاحی است بسیار مهم در بازاریابی که شاید خیلی نشنیده باشید و در سایت‌تان پیاده سازی نکرده باشید.

قیف بازاریابی یا قیف فروش یکی از مفاهیم کلیدی در بازاریابی اینترنتی است و اگر به درستی در سایت خودتان پیاده سازی شود می‌تواند باعث شود که فروش سایت‌تان به میزان قابل توجهی افزایش یابد. به سادگی می‌توانید فروش خودتان را حداقل 3 برابر کنید.

قیف بازاریابی یا قیف فروش چیست؟

قیف بازاریابی یا قیف فروش اصطلاحی است در بازاریابی اینترنتی که از مفاهیم مهم و پایه‌ای در بازاریابی محسوب می‌شود.

شما به عنوان یک وبمستر باید سلسله‌ای از صفحات سایت‌تان داشته باشید که بازدیدکننده این صفحات را به ترتیبی که شما دوست دارید طی کند. پس قیف بازاریابی یا فروش چند صفحه از سایت ما است که با دقت بالایی طراحی شده است و کاری می‌کنید که بازدیدکننده در این صفحات قدم به قدم پیش برود و محتوای این صفحات معمولا پیشنهادهای خاصی است که بازدیدکننده در هر مرحله می‌تواند انتخاب کند که آن پیشنهاد را قبول کند یا آن پیشنهاد را رد کند و اگر قبول کرد به قدم بعدی هدایت می‌شود و حتی اگر پیشنهاد را رد کرد می‌توانیم تعریف کنیم که به یک قدم دیگری هدایت شود.

 

مزایا قیف فروش

علت اینکه ما باید از قیف بازاریابی یا قیف فروش در سایتمان استفاده کنیم این است که:

 1. رابطه نزدیک و فعال‌تری را با بازدیدکنندگان سایتمان برقرار می‌کنیم.
 2. ارزش افزوده توجیه پذیر برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهیم.
 3. بهتر می‌توانیم بازدیدکنندگان را علاقه‌مند و سپس متقاعد به خرید کنیم.
 4. باعث می‌شود که خریدهای بیشتری از سایت ما انجام شود.

قیف‌های بازاریابی باعت افزایش فروش سایتمان می‌شوند.

 

مزایای قیف بازاریابی
عملکرد قیف بازاریابی

طراحی قیف بازاریابی

قیف بازاریابی از چند فاز یا Stage تشکیل می‌شود. مدل‌های مختلفی از قیف بازاریابی وجود دارد که هر یک فازهای خاص خود را دارند.

معمولا تعداد مراحل یا فازهای قیف فروش بین 4 تا 7 مرحله می‌باشد. در این مقاله مدلی 7 مرحله‌ای را بررسی می‌کنم چون نتایج بهتری را می‌توان از این مدل دریافت کرد.

 1. فاز آگاهی یا Awareness
 2. فاز تولید سرنخ تجاری یا Leads
 3. فاز آموزش و ایجاد علاقه یا Interest and Education
 4. فاز سرنخ‌های واجد شرایط یا Qualified Leads
 5. فاز ایجاد فرصت یا Opportunities
 6. فاز دعوت به اقدام یا Call To Action
 7. فاز خرید یا Clients

 

 

مراحل قیف بازاریابی
مراحل مختلف قیف بازاریابی

فاز آگاهی یا Awareness

در این فاز از قیف فروش بازدیدکنندگان از طریق سئو، ایمیل، تبلیغات گوگل ادز، تبلیغات اینترنتی، رسانه‌های ویدیویی، مقالات و روش‌های مختلف ایجاد ترافیک با سایت ما آشنا می‌شوند ولی این بازدیدکنندگان عموما نه شناختی از ما دارند و نه به ما اعتقاد دارند و صرفا از وجود سایتمان و کسب و کار اینترنتی ما مطلع شده‌اند و چیزی در مورد کار ما و کیفیت و تجربه‌ای که برای آنها خواهیم ساخت نمی‌دانند.

 

فاز ایجاد سرنخ تجاری یا Leads

در این فاز بازدیدکنندگانی که به سایت ما هدایت می‌شوند و وارد قیف بازاریابی ما شده‌اند از طریق صفحه‌های فرود حرفه‌ای سایت که طراحی کرده‌ایم هدیه‌ای ارزشمند از دید آن‌ها که به دغدغه فکری، نیازها و مشکلات آن‌ها پاسخی سریع و ملموس در کوتاه‌ترین زمان ارائه می‌دهد در قابل دادن اطلاعات تماس دریافت می‌کنند و به سرنخ تجاری ما تبدیل می‌شوند.

افراد زیادی در این فاز ایمیل یا شماره موبایل خودشان را در اختیار ما قرار خواهند داد تا هدیه ارزشمندی که قول دادیم را دریافت نمایند.

در این مرحله از مراحل قیف بازاریابی افراد صرفا ما را می‌شناسند و هیچ اعتمادی به ما ندارند و می‌دانیم به موضوع عنوان شده علاقه‌مند هستند.

 

فاز ایجاد علاقه یا Interest

خوب در این فاز از قیف بازاریابی هنوز افراد به ما اعتماد ندارند و فقط می‌دانیم به موضوع بحث ما علاقه دارند حال باید این علاقه‌مندی را بیشتر کنیم و به آنها درد و رنجی که از داشتن مشکل، نیاز یا دغدغه فکری دارند نشان دهیم و یا اینکه نشان دهیم چه لذت دلنشینی را

می‌توانند بدست بیاورند.

با دادن آموزش‌ها و اظلاعات مفید بیشتر ضمن برجسته کردن مشکلات و نیازها، آن‌ها را بیشتر علاقه‌مند می‌کنیم که راغب به حل یا رفع مشکل یا نیاز خود شوند.

 

فاز سرنخ‌های واجد شرایط یا Qualified Leads

در این فاز افراد علاقه‌مند به موضوع بحث جذب شده‌اند و شناخت کافی از ما دارند و تا حدودی اعتماد آنها را جلب کرده‌ایم اما کافی نیست باید به آنها نشان دهیم چرا باید ما را انتخاب کنند و ما بهترین کسی هستیم که می‌تواند به آنها کمک کند.

در این مرحله از قیف فروش روی برندسازی و جلب اعتماد کار می‌کنیم و به آنها چشم انداز آینده‌شان را نشان می‌دهیم و خواهیم گفت که به چه نقطه و نتیجه‌ای خواهند رسید.

 

فاز فرصت یا Opportunities

در این فاز فرصت‌های بهتر آینده را باید به فرد نشان دهید که چطور به سادگی می‌تواند به آنها دست یابد و در صورتیکه این اقدام را انجام ندهد چه موقعیت‌ها و نتایجی را از دست خواهد داد. در مواقعی ایجاد ترس یا ضرر از عدم رسیدن به این فرصت با ارزش می‌تواند مفید باشد.

 

فاز دعوت به اقدام یا Call To Action

در این فاز فرد کاملا آماده خرید است و فقط به یک تلنگر و دعوت به اقدام نیاز است. پس یک پیشنهاد ویژه به او می‌دهیم و او را ترغیب به خرید می‌کنیم. کافیست محرک‌های لازم برای خرید را در پیش روی او قرار دهیم و او را به خرید دعوت کنیم تا خرید خود را انجام دهد.

 

فاز مشتریان یا Clients

خوب کار تمام است و در این فاز شما یک مشتری جدید دارید که از شما خرید کرده است. خوشحال باشید و از فروش ایجاد شده لذت ببرید.

اما کار به اینجا ختم نمی‌شود و شما برای افزایش بیشتر فروش باید این فرد را وارد قیف بازاریابی یا قیف فروش دیگری کنید و روی وفاداری، خرید مجدد و مبلغ شدن او کار کنید تا یا از شما خریدهای بعدی را انجام دهد یا شما را به دیگران معرفی نماید.

 

3 برابر کردن فروش سایت

می‌خواهم یک پیشنهاد به شما ارائه بدهم که می‌تواند باعث شود تا فروش سایت‌تان 3 برابر شود!

برای هر محصولی که در سایت‌تان می‌فروشید بخصوص محصولات ارزان و ردنشدنی، بعد از اینکه خریدار آن محصول را خریداری کرد، یک پیشنهاد بسیار گران ارائه دهید.

فرض کنید شما یک PDF آموزشی در سایت‌تان با قیمت هزار تومان می‌فروشید، بعد از اینکه کسی PDF هزار تومانی را خرید و پرداخت خود را انجام داد، او را به صفحه‌ای هدایت کنید و در آن گران‌ترین محصول‌تان را به همین فرد پیشنهاد می‌دهید! مثلا فرض کنید گران‌ترین محصول‌تان صد هزار تومان است.

درست است خیلی از افراد محصول صد هزار تومانی شما را نخواهند خرید اما تصور کنید فقط دو نفر از صدها بازدیدکننده سایت‌تان این محصول صد هزار تومانی شما را خرید کنند آنگاه شما 3 برابر فروش بیشتر خواهید داشت. اگر تعداد خریدارها بیشتر شود فروش شما چندین برابر خواهد شد.

می‌توانید این پیشنهاد فروش دوم را با مزایای خاصی ارائه دهید که فرد را ترغیب به استفاده از این مزایای ویژه نماید چون در زمان دیگری این مزایا و فرصت را نخواهد داشت و تنها در این زمان می‌تواند از این فرصت استفاده نماید.

 

مثال واقعی از قیف فروش

برای درک بهتر قیف بازاریابی یا قیف فروش یک مثال واقعی و عملی بزنیم.

فرض کنیم شما قصد فروش یک دوره آموزشی را دارید. می‌توانید یک قیف فروش به صورت زیر طراحی کنید:

 1. ورودی به صفحه فرود و ثبت نام کاربران برای دریافت هدیه رایگان
 2. دانلود کتاب الکترونیکی رایگان به عنوان هدیه
 3. ارسال یک سری اطلاعات آموزشی مفید از طریق ایمیل
 4. پیشنهاد خرید یک دوره 9900 تومانی یا 7 دلاری آنلاین در قالب وبینار
 5. پیشنهاد شرکت در یک جلسه حضوری رایگان برای رفع اشکال
 6. فروش دوره اصلی

 

مثال قیف بازاریابی
مثال قیف بازاریابی برای یک دوره آموزشی

 

مشاهده می‌کنید در این قیف بازاریابی جلب اعتماد و ایجاد علاقه به راحتی انجام می‌شود و بازدیدکنندگان زیادی را می‌توانید تبدیل به خریدار دوره اصلی نمایید تا اینکه بگوییم این دوره اصلی وجود دارد بیایید بخرید که شاید حتی یک ثبت نامی هم نداشته باشد.

شما کافیست با روش‌های مختلف ایجاد ترافیک بازدیدکنندگان زیادی را به صفحه فرود حرفه‌ای طراحی شده خود هدایت نمایید و باقی کار را به سیستم بازاریابی اتوماتیک ایجاد شده خود بسپارید.

 

آمار پیمایش قیف بازاریابی

آمارها نشان می‌دهد که روند پیمایش قیف فروش به شرح زیر خواهد بود:

 • 1000 نفر وارد صفحه فرود شما خواهند شد
 • 50 درصد این افراد به شما ایمیل خواهند داد یعنی 500 نفر وارد مرحله بعدی می‌شوند
 • 50 درصد افراد وارد شده به مرحله بعدی قیف فروش به شما علاقه‌مند هستند یعنی 250 نفر قیف را ادامه می‌دهند
 • 50 درصد افراد فرصت پیشنهاد داده شده شما را دنبال می‌کنند یعنی 125 نفر
 • 30 درصد افراد خرید می‌کنند یعنی 37 نفر در دوره شما شرکت کرده یا محصول شما را خواهند خرید

شما باید روی بهبود عملکرد و نرخ تبدیل بخش‌های مختلف قیف بازاریابی خودتان کار کنید تا به بهترین نتایج دست یابید.

 

جمع بندی

خوب همانطور که دیدید قیف بازاریابی یا قیف فروش می‌تواند به سادگی فروش شما را حداقل 3 برابر نماید.

شما به سادگی ظرف مدت فقط 3 روز می‌توانید هزار نفر را به صفحه فرود خود هدایت نمایید و به سادگی یک کارگاه 37 نفره را تکمیل نمایید. این هزار نفر را حتی با روش‌های رایگان یا ارزان قیمت می‌توان بدست آورد و اگر قیف بازاریابی خوبی را طراحی کرده باشید فروش‌های بسیار عالی را خواهید داشت و با تکرار این کار شما فردی پولساز خواهید بود که محصولات و یا کارگاه‌های آموزشی او همواره فروش خواهند داشت در صورتیکه رقبای شما هیچ فروشی ندارند و قادر به رقابت با شما نیستند.

لطفا تجربیات خود را نیز در بخش نظرات پایین همین صفحه درج نمایید تا همه از آن استفاده کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.