سئو یا SEO و بهینه سازی سایت چیست؟

سئو چیست و چگونه می‌شود در نتایج موتورهای جستجو در رتبه بالایی قرار گرفت. این سوالی است که بسیاری از صاحبان وب‌سایت از من می‌پرسند. در این مقاله قصد دارم سئو را تعریق کرده و به این سوال پاسخ دهم.

سئو چیست

سئو برگرفته از عبارت Search Engine Optimization است که به اختصار SEO گفته می‌شود و به معنای بهینه سازی سایت برای متورهای جستجو است و شامل تکنیک‌هایی است که باعث می‌شود به افرادی که به دنبال محصول یا خدمت شما از طریق موتورهای جستجو مانند بینگ، یاهو و گوگل هستند معرفی شوید.

قرار گرفتن نام سایت شما در رتبه‌های بالا در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) بسیار ارزشمند است، در واقع این یک تبلیغ رایگان در بهترین فضای تبلیغاتی جهان است. این فرایند باعث می‌شود ترافیک رایگان و طبیعی از سمت موتورهای جستجو مانند گوگل به سمت سایت شما هدایت شود.

با توجه به اینکه این ترافیک از طریق جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار شما بدست آمده است، امکان جذب و تبدیل بازدیدکنندگان به مشتری بسیار بالا است.

 

اهداف سئو چیست؟

در بازار رقابتی امروز سئو مهم‌تر از همیشه خودنمایی می‌کند. میلیون‌ها کاربر از موتورهای جستجو برای حل مشکلات و پیدا کردن پاسخ سوالات خود استفاده می‌کنند. بنابراین اگر صاحب یک وبلاگ، سایت یا فروشگاه اینترنتی باشید سئو می‌تواند باعث رشد و رسیدن به اداف کسب‌وکارتان شود.

بطور کلی اهداف سئو را می‌توان بصورت زیر خلاصه نمود:

 • در بازدید وب‌سایت تاثیر بسزایی دارد.
 • باعث ایجاد برند می‌شود.
 • باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود.
 • باعث شده وب‌سایت در نتایج جستجو از رتبه بهتری برخوردار شود.
 • باعث افزایش فروش محصولات خواهد شد.
 • بهترین ابزار برای تبلیغات است.

 

دیاگرام سئو چیست؟
دیاگرام سئو چیست؟

 

چرا بهینه سازی سایت مهم است؟

 • اکثر کاربران پنج پیشنهاد بالاتر در صفحه نتایج جستجو را انتخاب می‌کنند و هرچه در این رتبه‌بندی بالاتر باشید در نتیجه بازدیدکننده و مشتری بیشتری را خواهید داشت.
 • سئو فقط در مورد موتورهای جستجو نیست و پیاده سازی یک استراتژی خوب در این رابطه باعث بهبود تجربه کاربری و کاربرد‌پذیری سایت شما می‌شود.
 • سئو همچنین باعث ترویج سایت در شبکه‌های اجتماعی می‌شود. در واقع افرادی که سایت شما را از طریق موتورهای جستجو کشف می‌کنند به احتمال زیاد آن را در فیس‌بوک، گوگل پلاس و دیگر شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند.
 • از آنجا که افراد با جستجو در نتایج جستجو شما را یافته‌اند و وارد سایت شما شده‌اند حس تبلیغات ندارند پس با حس بهتر و اعتماد بیشتری از سایت شما استفاده می‌کنند.

پنج نتیجه اول گوگل ۶۷ درصد کلیک‌ها را به خود اختصاص داده‌اند

گوگل برای رتبه دادن به نتایج جستجو بیش از ۲۰۰ فاکتور یا سیگنال را بررسی می‌کند و این سیگنال‌ها یا فاکتورها را که عوامل موثر در تعیین رتبه سئو سایت شما هستند را بخواهیم دسته بندی کنیم به دو بخش کلی سئو داخلی (On-Page SEO) و سئو خارجی (Off-Page SEO) تقسیم می‌شوند.

کتاب 210 فاکتور موثر در سئو سایت
کتاب ۲۱۰ فاکتور موثر در سئو سایت می‌تواند به شما در افزایش رتبه سئو سایت‌تان کمک نماید.

 

سئو داخلی سایت یا بهینه سازی درونی سایت

سئو داخلی سایت (On-Page SEO) همانطور که از عنوان آن مشخص است فاکتورهایی را بیان می‌کنند که در داخل سایت و محتواهای آن مرتبط می‌شود. این فاکتورها سایت را برای کاربران و موتورهای جستجو استاندارد می‌سازند که عناصر مهم این بخش عبارتد از:

 

کلمات کلیدی

کلمات کلیدی یا Keywords مهم‌ترین فاکتور و بحث در سئو است و باید به آن اهمیت بسیار ویژه‌ای داده شود. هر صفحه دارای یک هدف و موضوع مشخص است که با استفاده از کلمه کلیدی می‌توانیم محتوا و موضوع صفحه را به موتورهای جستجو انتقال دهیم.

این مطلب را نیز بخوانید:
نکات بسیار مهم سئو

برای مثال صفحه یک محصول مانند دوربین عکاسی شامل تنوعی از کلمات مثل لنز دوربین، لوازم جانبی دوربین و … است که در متن، عکس و عناصر صفحه قرارگرفته‌اند.

 

تگ عنوان

عنوان صفحه که با تگ عنوان (Title Tag) بیان می‌شود در نتایج جستجو (SERPs) و همچنین تب مرورگرتان قابل مشاهده است. این یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین سیگنال‌ها یا عوامل به شمار می‌رود و باید شامل کلمه کلیدی و اگر مایل هستید برند کسب‌وکارتان باشد. برای جدا کردن برند از عنوان صفحه از علامت – یا | استفاده نمایید.

 

تگ H یا هدینگ

بیشتر صفحات وب به چند بخش و سرفصل تقسیم می‌شوند که با تگ‌های h نمایش داده می‌شوند. تگ <h1> می‌تواند شامل کلمه کلیدی اصلی باشد و تگ <h2> می‌تواند عبارتی باشد که شامل کلمه کلیدی اصلی هستند و سایر تگ‌ها یعنی h2 تا h6 دارای کلمات مترادف کلمه کلیدی باشند.

 

بهینه سازی محتوا (Content Optimization)

محتوای صفحه و مقاله شما باید حاوی کلمه کلیدی اصلی و حداقل طول محتوای ۳۰۰ کلمه باشد. اگر مدام محتوای بی‌کیفیت و کوتاه انتشار دهید ممکن است به خاطر ارائه محتوای نازک (Thin Content) تحت مجازات الگوریتم گوگل پاندا قرار بگیرید.

 

لینک‌های داخلی (Internal Links)

منو و لینک‌های ناوبری سایت باعث می‌شوند که بتوانید مهم‌ترین بخش‌ها و دسته‌های مطالب سایت خود را به کاربران و موتورهای جستجو معرفی کنید. بنابراین از سالم بودن و در دسترس بودن این لینک‌ها اطمینان حاصل کنید.

همچنین هنگامی که در یک مقاله امکان ارتباط با بخش‌ها و دیگر مقالات مرتبط فراهم است حتما از داخل مقالات و محتواهای خود لینک داخلی (Internal Link) ایجاد نمایید. به این نوع لینک‌ها بسیار اهمیت بدهید زیرا در افزایش رتبه سئو سایت شما تاثیر بسازیی دارند.

 

ساختار آدرس‌ها (SEO-Friendly URL)

ساختار URL مهم است زیرا کمک می‌کند موتورهای جستجو درک بهتری از محتوا و آدرس صفحه داشته باشند. با قرار گرفتن کلمه کلیدی در URL یک صفحه حتی کاربران هم نیز می‌توانند محتوای آن را حدس بزنند. بهتر است از حروف ربط مانند با، را، in، or و … ، اعداد و سمبل‌ها در ساختار آدرس اینترنتی استفاده نکنید.

 

انتخاب نام و تصیف تصاویر

تصاویر شما باید از طریق تگ Alt بهینه سازی و قابل توصیف بشوند. اگر عکس روی هاست مربوط به خود سایت آپلود می‌شود نام آن نیز باید گویای محتوای تصویر باشد.

 

 • مطمئن شوید که ساختار کد نویسی معتبر و معماری سایت استاندارد باشد.
 • مطمئن شوید که سایت شما برای نمایش در تلفن هوشمند و تبلت و دیگر دستگاه‌ها بهینه و واکنش‌گرا (Responsive) است.
 • مطمئن شوید صفحات سایت شما با سرعت مناسبی بارگذاری می‌شود. سرعت سایت یکی از عوامل مهم در رتبه‌بندی و حتی موجب کم یا زیاد شدن نرخ خروج از سایت (Bounce Rate) است.

 

سئو خارجی سایت یا بهینه سازی برونی سایت

علاوه بر تغییراتی که شما می‌توانید با رعایت استانداردهای On-Page SEO جهت قرارگیری سایت‌تان در رتبه بالا SERPs لحاظ کنید عوامل دیگری نیز در این رتبه‌بندی تاثیرگذار هستند که در دسته سئو خارجی یا Off-Page SEO قرار می‌گیرند.

این مطلب را نیز بخوانید:
۵ ابزار موثر یافتن کلمات کلیدی مناسب در سایت برای افزایش بازدید

سئو خارجی سایت نیز بسیار مهم است و بدون آن هرگز به رتبه‌های بسیار بالا در نتایج جستجو (SERPs) دست نخواهید یافت. برخلاف سئو داخلی سایت، بهینه سازی خارجی سایت کاملا خارج از سایت اتفاق می‌افتد که مهم‌ترین عوامل آن عبارتند از:

 • لینک سازی (Link Building)
 • فعالیت در شبکه‌های اجتماعی (Social Media)
 • فعالیت در شبکه‌های اشتراک گذاری بوکمارک (Social Bookmarking)

 

لینک سازی (Link Businding)

لینک سازی یا لینک بیلدینگ به معنای ارائه راهکارهایی جهت دریافت لینک از دیگر سایت‌ها است. لینک بیلدینگ محبوب‌ترین و تاثیرگذارترین عامل رتبه‌بندی در بهینه سازی خارجی به شمار می‌رود. یکی از بهترین روش‌های دریافت لینک تولید محتوای با کیفیت و ارزشمند است.

به عنوان مثال هر کسی دوست دارد این مقاله را در شبکه‌های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارد یا از وبلاگ و سایت خود به این مقاله و منبع لینک بدهد، در واقع با این کار به موتورهای جستجو می‌گویم این صفحه دارای اطلاعات معتبر و مفید است.

روش‌های ایجاد بکلینک به سایت‌مان

 • وبلاگ نویسی
 • کامنت گذاری در سایت‌ها
 • ارسال پست در انجمن‌ها
 • ثبت سایت در دایرکتوری‌ها
 • شرکت در سایت‌های پرسش و پاسخ
 • و …

توجه داشته باشید هر یک از روش‌های بالا باید به صورت اصولی و استاندارد انجام شوند تا لطمه به رتبه سئو سایت شما نزنند. برای لینک سازی و لینک بیلدینگ داشتن تخصص و دقت در انتخاب سایت‌های لینک دهنده به شما بسیار مهم است زیرا کوچکترین اشتباه در این خصوص می‌تواند تمام زحمات چند ماهه بهینه سازی سایت شما را به باد دهد.

 

شبکه‌های اجتماعی (Social Media)

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند بخشی از استراتژی شما در بهینه سازی خارجی سایت به شمار بروند و همچنین شکلی از لینک بیلدینگ داشته باشند. لازم به ذکر است که تقریبا همه لینک‌هایی که از شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌شوند خصوصیت “NoFllow” دارند اما به این معنا نیست که هیچ ارزشی نداشته باشند. ایجاد پروفایل و به اشتراک‌گذاری مقالات از جملکه کارهایی است که می‌توان در شبکه‌های اجتماعی انجام داد.

 

شبکه‌های اشتراک‌گذاری بوکمارک (Social Bookmarking)

شبکه‌های بوکمارک جزو شبکه‌های اجتماعی هستند که کاربران می‌توانند آدرس صفحاتی که علاقه دارند را ذخیره کنند و با دیگران به اشتراک بگذارند. این روش می‌تواند در ترافیک ورودی هم تاثیرگذار باشد. با توجه به زمینه فعالیت‌تان می‌توانید در شبکه‌های reddit.com , delicious.com , scoop.it , StumbleUpon.com و … عضو شوید.

 

تاثیر رفتار کاربران بر سئو چیست؟

الگوریتم‌های جدید گوگل به ویژه الگوریتم RankBrain تلاش می‌کنند تا رفتار کاربران را هنگام جستجو را آنالیز کرده و متناسب با همان رتبه‌بندی نتایج را بهینه کنند. هر زمان عبارتی را در گوگل جستجو می‌کنید و یک یا چند نتیجه موجود در پیشنهادات گوگل را انتخاب می‌کنید در واقع به گوگل می‌گویید که کدام نتایج و کدام سایت بهتر از بقیه بوده است و مطالب مرتبط و بهتری را ارائه داده است.

این مطلب را نیز بخوانید:
نکات بسیار مهم سئو

به عنوان مثال اگر یک سایت در رتبه پایینی از نتایج گوگل باشد ولی کاربران زیادی بر روی آن کلیک کنند گوگل جایگاه این سایت را بهبود خواهد داد.

علاوه بر این زمان حضور کاربران در یک سایت تا جستجوی دوباره در گوگل اهمیت ویژه‌ای دارد. از زمانیکه کاربر وارد سایت شما می‌شود تا زمانیکه مجدد همان عبارت را عبارتی مشابه با آن را در گوگل جستجو می‌کند Dwell Time نامیده می‌شود بر روی رتبه سایت شما نیز تاثیر می‌گذارد. پس باید روی زمان ماندن کاربران در سایت خود نیز کار کنید.

 

تکنیک‌های سئو (SEO Techniques)

تکنیک‌های بهینه سازی سایت به دو بخش کلی تقسیم شده‌اند:

 • بهینه سازی کلاه سفید (White Hat SEO)
 • بهینه سازی کلاه سیاه (Black Hat SEO)

دسته سومی نیز وجود دارند که ترکیب هر دو روش را استفاده می‌کنند که به آن‌ها بهینه سازی کلاه خاکستری (Gray Hat SEO) می‌گوییم.

 

بهینه سازی کلاه سفید (White Hat SEO)

شامل تکنیک‌هایی است که موتورهای جستجو به عنوان بخشی از یک طراحی خوب و مفید برای کاربران تلقی می‌کنند.

 • با دستورالعمل و استانداردهای موتورهای جستجو مطابق دارند.
 • محتوای نازک و کپی شده (Duplicate Content) ارائه نمی‌شود.
 • تضمین می‌کند که محتوای تولید شده برای کاربران ایجاد شده است و نه صرفا برای موتورهای جستجو
 • تضمین می‌کند محتوایی که یک موتور جستجو ایندکس می‌کند همان محتوایی باشد که هنگام ورود کاربر از طریق موتورهای جستجو مشاهده می‌کند.

 

بهینه سازی کلاه سیاه (Black Hat SEO)

شامل روش‌هایی است که موتورهای جستجو آنها را تایید نمی‌کنند و در تلاش برای به حداقل رساندن اثرات آنها هستند. این تکنیک‌ها به عنوان اسپم هم شناخته می‌شوند و شامل جریمه خواهند بود.

 • تلاش برای بهبود رتبه با فریب و برخلاف رویه‌های موتورهای جستجو
 • نمایش متفاوت محتوا به کاربر و موتورهای جستجو
 • مخفی کردن متن‌ها، استفاده از رنگ پس زمینه برای متن یا لینک‌ها، استفاده از فونت ریز و کوچک که کاربر قادر به خواندن متن نیست.
 • استفاده بیش از حد کلمات کلیدی (Keyword Stuffing) و قرار دادن کلمات کلیدی بی ربط به محتوای سایت
 • ایجاد صفحات با کیفیت پایین و محتوای بسیار کم که با کلمه کلیدی و لینک‌های زیادی پر شده‌اند.

 

به طور کلی هدف سئو سفید جلب رضایت کاربر و خشنود نگه داشتن آن است، اما در سئو سیاه صرفا برای کسب رتبه در موتورهای جستجو تلاش می‌شود.

برخی از سئو کاران دو روش را ترکیب کرده و با روش‌ها و تکنیک‌هایی موتورهای جستجو را دور می‌زنند و آن‌ها متوجه استفاده از روش‌های سیاه شما نمی‌شوند اما در به روزرسانی‌های الگوریتم‌های گوگل در آینده این روش‌ها لو رفته و جریمه‌های سنگینی برای استفاده کنندگان اعمال می‌شود بنابراین اکیدا توصیه می‌کنم فقط از روش‌های سئو کلاه سفید استفاده کنید.

 

آموزش سئو تخصصی
آموزش سئو تخصصی

 

اگر این مطلب نیز برای شما مفید بوده است لطفا ضمن دادن امتیاز این مطلب را با ذکر منبع به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از آن استفاده نمایند.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره اولین نفری باشید که رای می‌دهید.
Loading...
منبع فرید پارسایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.