قیف فروش و کاربرد آن در افزایش فروش

3 برابر کردن فروش سایت با ساخت قیف فروش

قیف فروش اصطلاحی است بسیار مهم در بازاریابی که شاید خیلی نشنیده باشید و در سایت‌تان پیاده سازی نکرده باشید ولی یکی از مفاهیم کلیدی در بازاریابی اینترنتی است و اگر به درستی در سایت‌تان پیاده سازی شود می‌تواند باعث شود که فروش سایت‌تان به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

قیف فروش چیست؟

قیف فروش یا قیف بازاریابی اصطلاحی است در بازاریابی اینترنتی که از مفاهیم مهم و پایه‌ای در بازاریابی محسوب می‌شود. ما به عنوان یک وبمستر باید سلسله‌ای از صفحات سایتمان داشته باشیم که بازدیدکننده این صفحات را به ترتیبی که ما دوست داریم طی کند. پس قیف فروش چند صفحه از سایت ما است که با دقت بالایی طراحی کرده‌ایم و کاری می‌کنیم که بازدیدکننده در این صفحات قدم به قدم پیش برود و محتوای این صفحات معمولا پیشنهادهای خاصی است که بازدیدکننده در هر مرحله می‌تواند انتخاب کند که آن پیشنهاد را قبول کند یا آن پیشنهاد را رد کند و اگر قبول کرد به قدم بعدی هدایت می‌شود و حتی اگر پیشنهاد را رد کرد می‌توانیم تعریف کنیم که به یک قدم دیگری هدایت شود.

 

مزایای قیف فروش

علت اینکه ما باید از قیف‌های فروش یا قیف‌های بازاریابی در سایتمان استفاده کنیم این است که:

 • رابطه نزدیک و فعال‌تری را با بازدیدکنندگان سایتمان برقرار می‌کنیم.
 • ارزش افزوده توجیه پذیر برای بازدیدکنندگان ارائه می‌دهیم.
 • بهتر می‌توانیم بازدیدکنندگان را علاقه‌مند و سپس متقاعد به خرید کنیم.
 • باعث می‌شود که خریدهای بیشتری از سایت ما انجام شود.

قیف‌های فروش باعث افزایش فروش سایتمان می‌شوند.

 

قیف فروش یا قیف بازاریابی
قیف فروش یا قیف بازاریابی

 

طراحی قیف فروش

قیف فروش یا قیف بازاریابی از چند فاز یا Stage تشکیل می‌شود. در مقالات و مطالب مختلف نام‌های مختلفی به این فازها داده شده و حتی تعداد مراحل آن نیز بین ۳ تا ۷ مرحله متغییر است. در این مقاله من فازها را به این گونه نام‌گذاری کرده‌ام چون به عقیده من بهترین مدل و نتیجه را در این مدل می‌توان گرفت.

 1. فاز آگاهی یا Awareness
 2. فاز تولید سرنخ یا Leads
 3. فاز آموزش و ایجاد علاقه یا Interest and Education
 4. فاز سرنخ‌های واجد شرایط یا Qualified Leads
 5. فاز ایجاد فرصت یا Opportunies
 6. فاز دعوت به اقدام یا Call To Action
 7. فاز خرید یا Clients

 

طراحی قیف فروش یا قیف بازاریابی
طراحی قیف فروش یا قیف بازاریابی

 

فاز آگاهی یا Awareness:

در این فاز بازدیدکنندگان از طریق سئو، ایمیل، تبلیغات گوگل ادورز، تبلیغات اینترنتی، رسانه‌های ویدیویی، مقالات و روش‌های مختلف ایجاد ترافیک با سایت ما آشنا می‌شوند ولی این بازدیدکنندگان عموما نه شناختی از ما دارند و نه به ما اعتماد دارند و صرفا از وجود سایتمان و کسب و کار اینترنتی ما مطلع شده‌اند.

این مطلب را نیز بخوانید:
۵ نکته برای یک بازاریابی اینترنتی موفق در سال جدید

 

فاز ایجاد سرنخ یا Leads:

در این فاز بازدیدکنندگانی که به سایت ما هدایت می‌شوند از طریق صفحه فرود حرفه‌ای که طراحی کرده‌ایم و دادن هدیه‌ای ارزشمند از دید آن‌ها که به دغدغه‌های فکری، نیازها و مشکلات آن‌ها پاسخی سریع، ملموس در کوتاه‌ترین زمان ارائه می‌دهد تبدیل به سرنخ می‌کنیم. افراد زیادی در این فاز ایمیل خود را در اختیار ما قرار خواهند داد تا هدیه ارزشمندی که قول دادیم را دریافت نمایند. اما افراد صرفا ما را می‌شناسند و هیچ اعتمادی به ما ندارند و می‌دانیم به موضوع عنوان شده علاقه‌مند هستند.

 

فاز ایجاد علاقه یا Interest:

خوب در این فاز هنوز افراد به ما اعتماد ندارند و فقط می‌دانیم به موضوع بحث ما علاقه دارند حال باید این علاقه‌مندی را بیشتر کنیم و به آن‌ها درد و رنجی که از داشتن مشکل، نیاز یا دغدغه فکری نشان دهیم و با دادن آموزش‌ها و اطلاعات مفید بیشتر ضمن برجسته کردن مشکلات و نیازها، آن‌ها را بیشتر علاقه‌مند کنیم که راغب به حل یا رفع مشکل یا نیاز خود شوند.

 

فاز سرنخ‌های واجد شرایط یا Qualified Leads:

در این فاز افراد علاقه‌مند به موضوع بحث جذب شده‌اند شناخت کافی از ما دارند و تا حدودی اعتماد آن‌ها را جلب کرده‌ایم اما کافی نیست باید به آن‌ها نشان دهیم چرا باید ما را انتخاب کنند و ما بهترین کسی هستیم که می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

در این فاز روی برند سازی و جلب اعتماد کار می‌کنیم و به آن‌ها چشم انداز آینده شان را نشان می‌دهیم و خواهیم گفت که به چه نقطه و نتیجه‌ای خواهند رسید.

 

فاز فرصت یا Opportunities:

در این فاز فرصت‌های بهتر آینده را باید به فرد نشان دهید که اینکه چطور به سادگی می‌تواند به آن‌ها دست یابد و در صورتیکه این اقدام را انجام ندهد چه موقعیت‌ها و نتایجی را از دست خواهد داد. در مواقعی ایجاد ترس یا ضرر از عدم رسیدن به این فرصت با ارزش می‌تواند مفید باشد.

این مطلب را نیز بخوانید:
پنج گام بازاریابی اینترنتی

 

فاز دعوت به اقدام یا Call To Action:

در این فاز فرد کاملا آماده خرید است و فقط به یک تلنگر و دعوت به اقدام نیاز است. پس یک پیشنهاد ویژه به او می‌دهیم و او را ترغیب به خرید می‌کنیم و محرک‌های لازم برای خرید را در پیش روی او قرار می‌دهیم.

 

فاز مشتریان یا Clients:

خوب کار تمام است و در این فاز شما یک مشتری جدید دارید که از شما خرید کرده است. خوشحال باشید و از فروش ایجاد شده لذت ببرید. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود و شما برای افزایش بیشتر فروش باید این فرد را وارد قیف‌ فروش دیگری کنید و روی وفاداری، خرید مجدد و مبلغ شدن او کار کنید تا یا از شما خریدهای بعدی را انجام دهد یا به رایگان شما را به دیگران معرفی نماید.

 

۳ برابر کردن فروش سایت

می‌خواهم یک پیشنهاد به شما ارائه بدهم که می‌تواند باعث فروش سایت‌تان سه برابر شود! برای هر محصولی که در سایت‌تان می‌فروشید بخصوص محصولات ارزان و ردنشدنی، بعداز اینکه خریدار آن محصول را خریداری کرد، یک پیشنهاد بسیار گران ارائه دهید.

فرض کنید شما یک PDF آموزشی در سایت‌تان با قیمت هزار تومان می‌فروشید، بعداز اینکه کسی PDF هزار تومانی را خرید و پرداخت خود را انجام داد، او را به صفحه‌ای هدایت کنید که در آن گران‌ترین محصول‌تان را به همین فرد پیشنهاد می‌دهید! مثلا فرض کنید گران‌ترین محصول‌تان صد هزار تومان است.

درست است خیلی از افراد محصول صد هزار تومانی شما را نخواهند خرید اما تصور کنید فقط دو نفر از صدها بازدیدکننده سایت‌تان این محصول صد هزار تومانی را خرید کنند آنگاه شما سه برابر فروش بیشتر خواهید داشت. اگر تعداد خریدارها بیشتر شود فروش شما چندین برابر خواهد شد.

می‌توانید این پیشنهاد فروش دوم را با مزایای خاصی ارائه دهید که فرد را ترغیب به استفاده از این مزایای ویژه نماید چون در زمان دیگری این مزایا و فرصت را نخواهد داشت و تنها در این زمان می‌تواند از این فرصت استفاده نماید.

این مطلب را نیز بخوانید:
بازاریابی درونگرا چیست

 

مثال واقعی از قیف فروش

برای درک بهتر قیف فروش یک مثال واقعی و عملی بزنیم. فرض کنیم شما قصد فروش یک دوره آموزشی را دارید. می‌توانید یک قیف فروش به صورت زیر طراحی کنید:

 1. ورودی به صفحه فرود و ثبت نام کاربران برای دریافت هدیه رایگان
 2. دانلود کتاب الکترونیکی رایگان به عنوان هدیه
 3. ارسال یک سری اطلاعات آموزشی مفید از طریق ایمیل
 4. پیشنهاد خرید یک دوره ۵۰ هزار تومانی حضوری یا آنلاین
 5. پیشنهاد شرکت در یک جلسه حضوری رایگان
 6. فروش دوره اصلی

مشاهده می‌کنید در این قیف فروش جلب اعتماد و ایجاد علاقه به راحتی انجام می‌شود و بازدیدکنندگان زیادی را می‌توانید تبدیل به خریدار دوره اصلی نمایید تا اینکه بگوییم این دوره اصلی وجود دارد بیایید بخرید که شاید حتی یک ثبت نامی هم نداشته باشد.

شما کافیست با روش‌های مختلف ایجاد ترافیک بازدیدکنندگان زیادی را به صفحه فرود حرفه‌ای طراحی شده خود هدایت نمایید و باقی کار را به سیستم بازاریابی اتوماتیک ایجاد شده خود بسپارید.

آمارها نشان می‌دهد که روند پیمایش قیف فروش به شرح زیر خواهد بود:

 • ۱۰۰۰ نفر وارد صفحه فرود شما خواهند شد
 • ۵۰ درصد این افراد به شما ایمیل خواهند داد یعنی ۵۰۰ نفر وارد مرحله بعدی می‌شوند
 • ۵۰ درصد افراد وارد شده به مرحله بعدی قیف فروش به شما علاقه‌مند هستند یعنی ۲۵۰ نفر قیف را ادامه می‌دهند
 • ۵۰ درصد افراد فرصت پیشنهاد داده شما را دنبال می‌کنند یعنی ۱۲۵ نفر
 • ۳۰ درصد افراد خرید می‌کنند یعنی ۳۷ نفر در دوره شما شرکت کرده یا محصول شما را خواهند خرید.

شما به سادگی ظرف مدت فقط سه روز می‌توانید هزاران نفر را به صفحه فرود خود هدایت نمایید و به سادگی یک کارگاه ۳۷ نفره را تکمیل نمایید. این هزار نفر را حتی با روش‌های رایگان یا ارزان قیمت می‌توان بدست آورد و اگر قیف فروش خوبی را طراحی کرده باشید فروش‌های بسیار عالی را خواهید داشت و با تکرار این کار شما فردی پولساز خواهید بود که محصولات و  یا کارگاه‌های او همواره فروش خواهند رفت در صورتیکه رقبای شما هیچ فروشی ندارند.

منبع فرید پارسایی
1 نظر
 1. رامین ابراهیمی می گوید

  سلام آقای پارسایی
  مقاله خوبی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.