بازاریابی گوشه‌ای یا Niche Marketing چیست؟

بازاریابی گوشه‌ای یا بازاریابی طاقچه‌ای چیست؟

بازاریابی گوشه‌ای یا بازاریابی طاقچه‌ای که به آن Niche Marketing می‌گویند یکی از مفاهیم بازاریابی است که به خوبی در ایران استفاده نمی‌شود.

به نقل از ویکی پدیا:

بازاریابی گوشه‌ای یا Niche Marketing که ویکی پدیا آن را بازاریابی جاویژه ترجمه کرده است بخش حاشیه‌ای کوچکی از بازار است که بر روی نیاز ویژه یا یک کالای ویژه متمرکز شده است.

در بازاریابی گوشه‌ای هدف بر پایه نیاز بسیار ویژه، دامنه قیمتی، کیفیت بالا و ویژگی‌های جمعیت شناختی می‌باشد.

 

مثال‌هایی از بازاریابی گوشه‌ای

  • کیا گالری در ایران گالری فروش طلا
  • شرکت Savvy Auntie در زمینه کمک به زنان ۱۵ تا ۴۴ ساله برای تهیه هدیه برای خواهر زاده و برادرزاده و …
  • فروشگاه پوشاک Badowers برای توسعه بازار خود برند لباس راحتی برای مردان ۲۰ تا ۴۰ ساله

 

بازاریابی گوشه‌ای چیست؟

بازاریابی پوشه‌ای به معنی رقابت کردن در بازار هدف کوچک، با پیشنهادهای ویژه و تخصصی است. چنین بازاریابی دو مزیت رقابتی ویژه ایجاد می‌کند.

  • تخصص شرکت بر روی بازار هدف مشخصی است.
  • در دست گرفتن سهم بیشتر بازار در صورت انتخاب هدف کوچکتر.

به همین دو دلیل است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ تصمیم می‌گیرند با شرکت‌های کوچک یا بزرگی که به شکل بازاریابی گوشه‌ای فعالیت می‌کنند وارد رقابت نشود چرا که رقابت با شرکت‌هایی که به صورت تخصصی روی موضوع خاصی تمرکز کرده‌اند، کار سختی است.

 

بازاریابی گوشه‌ای
بازاریابی گوشه‌ای چیست

 

هدف از بازاریابی گوشه‌ای یا Niche Marketing تمرکز بر تامین یک کالا یا خدمت برای بخش کوچکی از بازار است که کالاها یا خدمات موجود نتوانسته‌اند نیاز آن بخش را به خوبی برآورده سازند. هر کسب‌وکاری کمابیش برای پر کردن بخش‌های تهی و نیازهای برآورده نشده بازار آغاز به کار کرده است.

این مطلب را نیز بخوانید:
۶ نکته اساسی در بازاریابی برای کسب‌وکارهای کوچک و نوپا

 

تصور اشتباه در بازاریابی

متاسفانه تصور غلطی وجود دارد و اکثر افراد فکر می‌کنند که شرکت‌هایی که از بازاریابی گوشه‌ای استفاده می‌کنند سهم کوچتری نسبت به بقیه از بازار خواهند داشت. در صورتیکه Niche Marketing یک استراتژی بازاریابی است که باعث رشد و افزایش فروش یک شرکت می‌گردد. البته کسب‌وکارهای کوچک را نمی‌توان به خودی خود بازاریابی گوشه‌ای نامید، چرا که آن‌ها صرفا سهم کوچکی از بازار بزرگی را دارا هستند.

 

تعریف درست بازاریابی گوشه‌ای

در اکثر کتب این تعریف که تمرکز بر روی بخش یا سهم کوچکی از بازار و همچنین عدم وجود رقبای قدرتمند در آن زمینه به چشم می‌خورد ولی به عقیده من این تعریف درستی از این نوع بازاریابی نیست زیرا شرایطی چون تخصص و تمرکز کلید موفقیت در این بازاریابی است.

 

تعریف زیرا درست‌تر می‌دانم:

بازاریابی گوشه‌ای، بازار تخصصی است که پیشنهادهای ویژه‌ای متمرکز بر بخش کوچک شده‌ای از بازار در آن ارائه می‌شود.

موفقیت در این نوع بازاریابی چالش برانگیز و پر ریسک است. ریسک عمده کار در اینجاست که شرکت‌هایی که از این نوع بازاریابی استفاده می‌کنند ممکن است در این بازار جریان درآمدی لازم برای بقای خود را نداشته باشند و تا حدود زیادی در مقابل رکود اقتصادی و ورود رقبای جدید و تغاییرات ناگهانی خطر پذیر هستند.

 

مزایای بازاریابی گوشه‌ای

با وجود پر ریسک بودن این نوع بازاریابی باز استفاده از این روش بازاریابی مزایای زیادی دارد برای همین شرکت‌هایی از این روش استفاده می‌کنند.

 

فضای کم رقیب

در صورتیکه این نوع بازاریابی موفقیت آمیز باشد، شرکت می‌تواند ادعای تملک بازار خاصی را بکند و اجازه ورود رقیبان جدید به سختی داده شود.

این مطلب را نیز بخوانید:
تکنیک‌های بازاریابی اینترنتی

 

رابطه قوی

این نوع بازاریابی منجر به ارتباط بسیار قوی با مشتریان در طول زمان می‌شود که این خود نیز منجر به عدم ظهور رقیب جدید می‌شود.

 

تداوم کسب‌وکار

رقابت کم و ارتباط قوی با مشتریان فضای کسب‌وکاری پایدار را ایجاد می‌کند و نوسانات موجود در بازارهای دیگر در آن وجود نخواهد داشت.

 

پیشرفت قابلیت‌ها

از انجایی که چنین شرکت‌هایی در زمینه‌ای خاص متبحر هستند، با گذشت زمان به توانایی‌ها و مهارت‌های خودشان می‌افزایند.

 

کسب‌وکار متمرکز

چنین شرکت‌هایی دیگر نیاز به به این ندارند که به دنبال بازارها یا استراتژی‌های بازاریابی متنوع بگردند. آن‌ها راه خود را یافته‌اند و روی آن متمرکز شده‌اند.

 

حاشیه سود بالا

مشتریان چنین شرکت‌هایی اغلب افرادی هستند که قیمت، عامل چندان تعیین کننده‌ای در تصمیم گیری آن‌ها نیست.

 

آیا شرکت‌هایی با بازایابی گوشه‌ای همواره شرکت‌های کوچکی هستند؟

در جواب باید گفت بله. چنین شرکت‌هایی همواره شرکت‌هایی با ابعاد کوچک تا متوسط هستند. دلیل عمده آن را می‌توان تمرکز آن‌ها بر روی بخش کوچک و خاصی دانست. با این وجود برخی اوقات مثال‌های نقضی هم برای این امر وجود دارد. برای مثال شرکت American Express برای مدتی بر روی یک سری کارت‌های اعتباری خاص برای مشتریان پولدار که مشاغل مدیریتی داشتند تمرکز کرده بود.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
منبع فرید پارسایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.