چگونه با تحلیل ترافیک سایت فروش بیشتری داشته باشیم

۳ روش تحلیل ترافیک سایت برای فروش بیشتر

تحلیل ترافیک سایت در افزایش فروش نقش بسیار مهمی دارد. سایت شما اگر ترافیک نداشته باشد همانند فروشگاه لوکسی در وسط بیابانی است که در سال شاید دو نفر از آنجا عبور کنند. بنابراین برای رشد کسب‌وکار اینترنتی خود باید ایجاد ترافیک کنید سپس این ترافیک را تبدیل به خریدار نمایید. هنر یک بازارب اینترنتی دو چیز است:

  1. ایجاد ترافیک موثر
  2. تبدیل ترافیک به خریدار

شما به عنوان یک وبمستر از کانال‌های مختلف استفاده می‌کنید و ایجاد ترافیک می‌کنید. اما باید با تحلیل ترافیک سایت، میزان بازگشت سرمایه خود را بسنجید و ببینید کدام یک از کانال‌های بکار گرفته شده تبلیغاتی بازگشت سرمایه بیشتری را برای شما ایجاد کرده‌اند. این بازگشت سرمایه شاید لزوما فقط فروش کالا نباشد. اینکه بتوانید لیست‌های ایمیل زیادی را جمع آوری کنید. این لیست ایمیل‌ها را می‌توانید در آینده تبدیل به خریدار نمایید پس باز یک بازگشت سرمایه محسوب می‌شوند.

 

۳ روش تحلیل ترافیک سایت

در این مقاله به شما ۳ روش تحلیل ترافیک سایت را معرفی خواهم کرد که می‌توانید با استفاده از این روش‌ها بهترین کانال‌های تبلیغاتی خود را بیابید.

 

۱- ابزارهای گوگل آنالیتیک

ابتدا در سایت گوگل آنالیتیک با اکانت گوگل خود عضو شوید. سپس در گوگل عبارت utm bilder را جستجو کنید. با استفاده از ابزار utm builder می‌توانید برای هر کانال تبلیغاتی یک url اختصاصی ایجاد کنید.

 

google utm builder
google utm builder

 

حال کافیست در لینک ارجاع هر تبلیغات خود url ساخته شده مربوط به اون کانال را استفاده نمایید. در گوگل آنالیتیک ترافیک‌های ایجاد شده برای هر کانال لیست خواهد شد. اکنون با مراجعه به گوگل آنالیتیک در منو Acquisition گزینه All Traffic بخش Channels یا Source/Medium می‌توانید آمار ترافیک را بر اساس کانال‌های مختلف مشاهده نمایید.

این مطلب را نیز بخوانید:
بازاریابی اینترنتی چیست و قواعد آن چگونه است؟

 

google analytics channels
google analytics channels

 

قدم بعدی تعریف هدف یا گل است. برای اینکار از منوی Conversions گزینه Goals، یک هدف یا گل را تعریف می‌کنیم. حال هر کسی که از طریق کانال‌های مربوطه وارد سایت شود و این هدف ما را دنبال کند یک امتیاز یا گل را در گوگل آنالیتیک دریافت خواهیم کرد.

 

Google Analytics Goal
Google Analytics Goal

 

۲- استفاده از افزونه AffiliateWP

یکی دیگر از روش‌ها استفاده از سیستم همکاری در فروش برای تحلیل ترافیک سایت است. افزونه AffiliateWP یک افزونه همکاری در فروش است که این امکان را به کاربران و بازاریان شما می‌دهد که با لینک اختصاصی خود اقدام به بازاریابی برای سایت شما کنند. گزارش‌های بسیار عالی را می‌توانید از این سیستم دریافت نمایید.

 

افزونه همکاری در فروش
افزونه همکاری در فروش

 

حال کافیست برای هر کانال تبلیغاتی خود نیز یک اکانت در این افزونه ایجاد کنید و url اختصاصی آن را در تبلیغات خود استفاده نمایید. خوبی این روش اینست که شاید فرد وارد سایت شما اما در همان لحظه خرید نکند و دو ماه دیگر خرید خود را انجام دهد. در نتیجه با دقت بیشتری می‌توانید میزان بازگشت سرمایه هر کانال را محاسبه نمایید.

 

۳- ایجاد صفحه‌های فرود برای هر کانال تبلیغاتی

یکی دیگر از روش‌های تحلیل ترافیک سایت، طراحی صفحه فرود مجزا و دادن کوپن تخفیف یکسان در آن‌ها برای هر کانال تبلیغاتی است. با این کار شما برای هر کانال تبلیغاتی یک url اختصاصی دارید. حال کافیست ترافیک وارد شده و نرخ تبدیل هر صفحه فرود را محاسبه نمایید تا میزان بازگشت سرمایه شما مشخص شود. البته این روش به دقت روش‌های قبلی نیست اما ساده‌ترین روشی است که می‌توان در هر سایتی استفاده نمود.

این مطلب را نیز بخوانید:
هفت پرسش اساسی در بازاریابی

 

صفحه فرود
صفحه فرود

 

جمع بندی اینکه شما باید ترافیک ورودی به سایت خودتان را از کانال‌های مختلف تبلیغاتی آنالیز نمایید و همواره از کانال‌های پرسود برای تبلیغات خودتان استفاده نمایید. در اینصورت فروش بسیار بیشتر و سودآوری بیشتری را خواهید داشت.

فرض کنید در یک کانال تبلیغاتی با ۳۰۰ هزار تومان تبلیغ کرده‌اید و میزان فروش شما ۱۰۰ هزار تومان بوده است. اما کانال تبلیغاتی دیگری شما با ۱۵۰ هزار تومان تبلیغات کرده‌اید و میزان فروش شما ۳۶۰ هزار تومان بوده است یعنی بیش از دو برابر هزینه تبلیغاتی شما برای این کانال. خوب طبیعی است بازگشت سرمایه کانال تبلیغاتی دوم بهتر بوده است و باید تمام هزینه تبلیغات خود را بر روی کانال تبلیغاتی دوم متمرکز کنید تا سودآوری بیشتری داشته باشید.

 

با تحلیل ترافیک سایت خود از کانال‌های پرسودتر استفاده نمایید و سودآوری بیشتری را برای کسب‌وکار اینترنتی خودتان ایجاد نمایید.

 

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (2 رای, میانگین: 5٫00 از 5)
Loading...
منبع فرید پارسایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.