عوامل موفقیت در طراحی وب‌سایت

عوامل موفقیت در طراحی وب‌سایت چیست؟

عوامل موفقیت در طراحی وب‌سایت که باعث موفقیت کسب‌وکار شما و افزایش فروش شما خواهد شد. به طور حتم هر وب‌سایتی که شروع به کار می‌کند هدفی جز رسیدن به موفقیت ندارد. کاربران بعداز بازدید هر وب‌سایتی نظری مثبت یا منفی نسبت به آن دارند. آن سایت‌هایی که توجه شان را جلب نکرده و نظر مثبتی در مورد آن نداشته باشند را بی شک دیگر بازدید نخواهند کرد، ولی اگر از سایتی خوششان بیاید بارها و بارها به آن باز خواهند گشت.

 

طراحی وب‌سایت حرفه‌ای تجاری
طراحی وب‌سایت حرفه‌ای تجاری

 

این قابلیت استفاده و کاربرد است که موفقیت یا شکست یک وب‌سایت را تعیین می‌کند نه طراحی ظاهری آن. از آنجایی که بازدیدکننده سایت تنها کسی است که بر روی موس کلیک کرده و وارد سایت می‌شود پس همه تصمیم‌ها را او می‌گیرد. لذا طراحی کاربر محور به روشی استاندارد برای طراحی وب‌سایت موفق تبدیل شده است. با این همه این‌‌ها اگر کاربران نتوانند از یک ویژگی سایت استفاده کنند انگار که هیچ ویژگی اصلا وجود ندارد.

 

اصول طراحی موثر وب‌سایت

برای استفاده کامل از این اصول که عوامل موفقیت در طراحی وب‌سایت هستند ما ابتدا نیاز داریم تا بدانیم که کاربران چگونه با وب‌سایت برخورد و تعامل می‌کنند آن‌ها چگونه فکر می‌کنند و الگو رفتاری اولیه کاربران چگونه است.

به طور اساسی عادت‌های کاربران در اینترنت تفاوت چندانی با عادت‌های مشتریان در مغازه‌ها ندارد.

  • اغلب کاربران به دنبال چیزهای جالب و مفید و کلیک کردنی می‌باشند.
  • کاربران قدردان کیفیت و اعتبار خواهند بود.
  • کاربران ابتدا نمی‌خوانند فقط نگاه می‌کنند و صفحه را اسکن می‌کنند.
  • کاربران اینترنتی صبور نیستند و به دنبال رضایت فوری هستند.
  • کاربران تصمیمات بهینه نمی‌گیرند و کاملا احساسی عمل می‌کنند.
  • کاربران از فراست و بینش خود پیروی می‌کنند.
  • کاربران می‌خواهند که کنترل مرورگرشان را در دست داشته باشند.
  • کاربران دوست دارند حق انتخاب و تصمیم‌گیری داشته باشند.
این مطلب را نیز بخوانید:
۴ نکته کلیدی در طراحی صفحه قیمت سایت

 

عوامل موفقیت در طراحی وب سایت

 

۱- کاربران را وادار به فکر کردن نکنید

قابلیت استفاده یا کاربرد پذیری سایت شما باید واضح باشد و خودش به تنهایی گویای همه چیز باشد و کاربر با هر سطح سواد و یا دانشی باید بتواند به راحتی با سایت شما کار کند.

 

۲- صبر و شکیبایی کاربران را لبریز نکنید

خدمات یا ابزارهایی را که به بازدیدکنندگان خود پیشنهاد می‌دهید ملزومات مورد نیاز کاربر را در پایین‌ترین حد ممکن نگه دارید. ایده آل آنست که تمامی موانع را بردارید. برای تمام خدمات خود از کاربران نخواهید که ابتدا در سایت شما ثبت نام کنند.

 

۳- برای جلب توجه کاربران تمرکز کنید

از آنجایی که وب‌سایت‌ها هم محتوای ثابت دارند هم محتوای پویا برخی از مطالب پیش روی کاربران توجه آن‌ها را بیشتر جلب می‌کند. مشخصا تصاویر بیشتر از متون نوشتاری جلب توجه می‌کنند و در خود متون نیز جمله‌هایی که بولد یا برجسته شده باشند عبارت‌هایی که با المان‌های گرافیکی اشاره می‌شوند و یا متونی که در قالب بولت‌ها یا شماره‌گذاری نمایش داده می‌شوند جلب توجه می‌کند.

 

۴- تلاش کنید مزیت‌ها را در معرض نمایش بگذارید

طراحی مدرن وب‌سایت معمولا تاکید بر راهنمایی کاربران با جذابیت‌های بصری مانند دکمه‌های ۱،۲،۳ بزرگ برای مراحل پیشروی دارند. مزیت‌های محصول خود را در جلب توجه مخاطب قرار دهید و به شکلی احساسی آن‌ها را نمایش دهید. ویژگی‌های کالا یا خدمات خود را به شکلی مطلوب و جذاب به مزیت تبدیل نمایید.

 

۵- از نوشته‌های تاثیرگذار استفاه کنید

ضروری است که سبک نوشته‌ها و استایل آن‌ها را با سلایق و عادت‌های کاربران ارائه نمایید. بر اصول تبلیغ نویسی مسلط شوید و به شیوه‌ای دوستانه و جذاب بنویسید و احساست مخاطبین را درگیر نمایید.

این مطلب را نیز بخوانید:
نکات کلیدی در طراحی صفحه درباره ما

 

۶- برای ساده سازی تلاش کنید

اصل معروف زیبایی در سادگی است را همیشه در کارهای خود بکار بکیرید. گرافیک باید در خدمت بازاریابی و اهداف سایت شما باشد قرار نیست اثر هنری خلق کنیم. متن شما نیز باید طولانی، بخش بندی شده، پاراگراف بندی شده و با جملات و مفاهیم ساده نوشته شده باشد. در نگارش خود از کلمات و مفاهیم ملموس و تصویری برای همگان استفاده نمایید.

 

۷- از فضاهای سفید (خالی) نترسید

فضای سفید خیلی خوب است و طرحان زبردست از آن به عنوان یک المان اولیه در طراحی استفاده می‌کنند.

 

۸- گرافیک حرفه‌ای داشته باشید

گرافیک باید در خدمت بازاریابی و اهداف سایت شما باشد نه اینکه اثر هنری خلق کند. اگر تصویری کاربردی در بازاریابی شما ندارد بکار نبرید و خطوط دید را به درستی طراحی نمایید و از تصاویر و ویدیوهای واقعی و ایرانی در کار خودتان استفاده نمایید. با کمک تصاویر و المان‌های گرافیکی ارتباطی موثر و جذاب را با مخاطب خود برقرار کنید و با ایجاد احساس خوب و جذابیت او را هدایت نمایید.

 

در این مقاله ۸ عامل را که عوامل موفقیت در طراحی وب‌سایت بودند برشمردیم که برای موفقیت سایت خودتان باید حتما آن‌ها را رعایت نمایید. لطفا نظر یا سوالات خودتان را در مورد این عوامل در پایین این صفحه در بخش نظرات درج نمایید.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۱ رای, میانگین: ۵.۰۰ از ۵)
Loading...
منبع فرید پارسایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.