مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که اگر یک سایت راه اندازی کنند صاحب یک کسب و کار آنلاین شده و از فردا درآمد خواهند داشت. اما داشتن یک کسب و کار اینترنتی واقعی مسلتزم اجرای یک سری مراحل است. در این مقاله می‌خواهم مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی را بررسی کنیم.

کسب و کار اینترنتی

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی چیست؟ اینترنت این امکان را فراهم آورده تا بتوانید با حداقل هزینه، کسب‌وکاری با درآمد پایدار راه‌اندازی کنید. در مراحل پیشرفته‌تر، کل فرآیند خرید می‌تواند به‌صورت خودکار انجام شود. البته نباید این تصور اشتباه پیش آید که تمامی کارها به‌خودی‌خود انجام می‌شوند، بلکه فقط فرآیند فروش خودکار است. شما هنوز نیاز هست کارهای فراوانی را انجام دهید مثلاً هرروز باید به ایجاد ترافیک برای سایت بپردازید، به ایمیل‌های مشتریان پاسخ دهید و …

 

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی بدین صورت است که کارهای مختلفی باید انجام شود که در این مقاله می‌خواهم به مراحل راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی بپردازم. آنچه مسلم است برای راه‌اندازی یک کسب و کار آنلاین باید یک سایت قوی، فعال و پویا داشته باشید که بتواند نیازهای تبلیغاتی و تجاری شمارا تأمین کند. خوب برای راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی باید شما مراحل زیر را طی کنید:

 

۱- آنالیز و برنامه‌ریزی کسب و کار

اولین مرحله از مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی ایده است. در این بخش ابتدا باید ایده خود را مشخص نمایید و سپس بوم کسب‌وکار را طراحی کنید و درنتیجه آن اهداف شما، مشتریان شما، بازار هدف شما، رقبا و خیلی از مسائل مشخص‌شده و برنامه‌ریزی می‌گردد. فرآیندهای کسب و کار شما شناسایی‌شده و به‌صورت دقیق و سیستماتیک برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری می‌شود. استراتژی‌های بازاریابی و تجاری کسب و کار شما مشخص و تدوین می‌شوند.

۲- تعیین نام کسب و کار و برند سازی

دومین مرحله از مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی نام برند کسب و کار شماست. در این مرحله باید نام برند کسب و کار شما مشخص شود، همچنین رنگ‌ سازمانی، شعار تبلیغاتی و لوگوی شما تعیین گردد. باید استراتژی‌های برند سازی خود را مشخص نمایید و اهداف و استراتژی‌های خود را قدم به‌ قدم برنامه‌ریزی و مرحله‌بندی نمایید. نام دامنه مناسبی برای وب‌سایت خود انتخاب نمایید و آن را هرچه سریع‌تر ثبت نمایید. این نام برند تجاری کسب‌وکار شما خواهد بود و لزوماً بانام ثبتی شرکت شما یکی نیست. خیلی از شرکت‌ها نام ثبتی متفاوتی بانام برند تجاری خوددارند.

این مطلب را نیز بخوانید:
درآمد پایدار چیست؟

در انتخاب نام دامنه به موارد زیر توجه کنید:

۱- امکان تایپ اشتباه نام دامنه کمتر باشد

از نام دامنه‌ای استفاده کنید که افراد معمولی با شنیدن آن بتوانند بدون اشتباه آن را تایپ کنند و نتوان آنر به چندین صورت مختلف نوشت.

۲- از حداقل حروف استفاده شود

البته پیدا کردن نام دامنه کوتاه کار آسانی نیست ولی درهرصورت باید سعی کرد از نام‌های خیلی طولانی استفاده نشود. اگر بتوانید نامی ۵ تا ۶ حرفی پیدا کنید بسیار عالی است! در غیر این صورت از کوتاه‌ترین نام ممکن استفاده کنید.

۳- به خاطر سپردن نام دامنه آسان باشد

 یکی از بدترین نام‌های دامنه، استفاده از حروف اختصاری نام کسب‌وکار است؛ مثلاً فرض کنید نام شرکتی فناوران نرم‌افزار روز باشد. نام دامنه fnr.com نامی بسیار نامناسب است؛ زیرا بسیاری از مخاطبان نام کامل شرکت را حفظ نمی‌کنند تا بتوانند به‌راحتی حروف اختصاری آن را به خاطر بیاورند.

 

۳- اجاره‌هاست یا میزبان سایت

سومین مرحله از مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی میزبانی سایت شماست. پس از ثبت دامنه (Domain) نوبت به گرفتن فضای وب می‌رسد. فضای وب حکم مکان دفتر کسب‌وکار شمارا دارد. هزینه خدمات میزبانی وب به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند حجم فضای وب، پهنای باند ماهیانه، میزان مجاز استفاده از پردازنده، حافظه و پردازش هم‌زمان بر روی سرور و … که همگی در قیمت شما تاثیر گذارند.

برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی شما به یک‌ هاست لینوکسی با کنترل پنل CPanel یا Direct Admin نیاز دارید و انتخاب‌هاست همانند انتخاب دفتر کسب و کار بسیار مهم است و باید به آن توجه زیادی شود؛ زیرا عدم نمایش سایت شما یا به عبارتی عدم دسترسی موتورهای جستجو و یا مشتریان به وب‌سایت شما حتی برای یک‌بار و آن‌ هم کوتاه می‌تواند لطمات جبران‌ ناپذیری را به کسب و کار شما وارد آورد.

این مطلب را نیز بخوانید:
نقاط قوت و ضعف خود را با تحلیل SWOT بسنجید!

 

۴- طراحی وب‌سایت

طراحی وب‌سایت حکم دکوراسیون و چیدمان داخلی سایت شما را دارد پس اهمیت دادن به آن بسیار واجب است. مهم‌ترین بخش ابزار بازاریابی و موفقیت کسب و کار شما وب‌سایت شماست.

برای شروع بازاریابی اینترنتی بی‌شک یک وب‌سایت قدم اول است. یک وب‌سایت خوب در موفقیت کسب و کار شما بسیار موثر خواهد بود. نقطه شروع در اینترنت داشتن یک پایگاه اینترنتی است تا به‌ خوبی بتواند محصولات و خدمات شمارا از طریق مطالب، فیلم‌ها و عکس‌های مربوطه به نمایش بگذارد.

 

۵- بهینه سازی سایت (سئو)

داشتن یک وب‌سایت به تنهایی کافی نیست، یک وب‌سایت به‌تنهایی مانند یک مغازه در وسط کویری است که هیچکس از آن عبور نمی‌کند.

مزیت اینترنت در این است که مشتریانی را جذب کند که دقیقاً به دنبال محصول شما هستند؛ اما این افراد همین‌طوری شمارا پیدا نخواهند کرد. اینجاست که بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو یا بهینه سازی سایت و سئو باعث می‌شود وب‌سایت شما در صفحه اول و حتی لینک‌های اول نتایج جستجو دیده شود. حال کسانی‌که به دنبال محصولات و یا خدمات شما هستند در موتورهای جستجو محصولات یا خدمات شمارا یافته و به وب‌سایت شما مراجعه می‌نمایند.

 

۶- تبلیغات و بازاریابی اینترنتی

خوب با مراجعه افراد به وب‌سایت شما کار تمام نمی‌شود و شما باید اطلاعات آن‌ها را جمع‌آوری کرده و شروع به بازاریابی اینترنتی نمایید. همچنین در سایت‌های دیگر برای ایجاد ترافیک بیشتر تبلیغات نمایید.

تبلیغات اینترنتی دو وجه دارد:

۱- تاثیر در سئو و ارتقا رتبه وب‌سایت شما در موتورهای جستجو یا سئو

۲- برندینگ و جذب مستقیم مشتریان به وب‌سایت شما

این مطلب را نیز بخوانید:
یافتن ایده برای کسب‌وکار

در تبلیغات اینترنتی باید از شیوه‌های نوین بازاریابی استفاده نمایید که در مقالات بعدی بیشتر در مورد آن‌ها صحبت خواهم نمود. تبلیغات شما باید جاذبه داشته باشد و از تبلیغات جاذبه‌ای یا درون‌گرا استفاده نمایید.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۱ رای, میانگین: ۵.۰۰ از ۵)
Loading...

می‌خواهم این مقاله را دانلود کنم!

اگر از این مطلب خوشتان آمده است لطفا آنرا به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز از آن استفاده نمایند.

 

مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی
مراحل راه اندازی کسب و کار اینترنتی

۱۵ مرحله راه اندازی کسب و کار اینترنتی را به رایگان دانلود نمایید.

منبع فرید پارسایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.