۵ نکته برای یک بازاریابی اینترنتی موفق در سال جدید

در این مقاله می‌خواهم به پنج مورد در بازاریابی اینترنتی بپردازم که بهتر است بازاریان اینترنتی و صاحبان سایت در سال 1397 به آن‌ها توجه کنند و اهمیت بیشتری بدهند تا بتوانند فروش خود را به شکل چشمگیری بیشتر کنند.

نکته اول: افزایش سرعت سایت

یکی از مهمترین نکات در بازاریابی اینترنتی سرعت سایت است. امروزه خریدهای اینترنتی در ایران بسیار بیشتر شده است بنابراین سرعت سایت اهمیت خیلی بالایی پیدا کرده و طبق تحقیقاتی که شرکت گوگل انجام داده گاهی فقط دو ثانیه تاخیر در لود شدن کامل سایت باعث می‌شود که افراد زیادی فرایند خرید را رها کنند و خرید خودشان را به پایان نرسانند.

پس یکی از ایده‌های خوب برای افزایش فروش سایتمان در سال ۱۳۹۷ این است که روی افزایش سرعت سایت خودمان کار کنیم. چون مشتری‌ها روزبه‌روز بی‌حوصله‌تر می‌شوند و تمرکز کمتری دارند. بنابراین خیلی مهم‌تر می‌شود که بتوانیم سایتی به اندازه کافی سریع داشته باشیم. طبق بررسی‌های اینجانب بهتر است سایت ما در حدود سه ثانیه لود شود. اگر سایت ما برای لود شدن به زمان بیشتری نیاز دارد، لازم است تغییراتی در آن ایجاد شود.

در این ویدیو در خصوص اینکه چطور بررسی کنیم سرعت سایت‌مان چطور است و چگونه سرعت سایت خود را افزایش دهیم صحبت کرده‌ام پس این ویدیو را با دقت ملاحظه نمایید.

 

نکته دوم: بازاریابی اتوماتیک

اتوماتیک کردن فرایندهای بازاریابی می‌تواند همانند یک اهرم عمل نماید و فروش شما را به شدت افزایش دهد. مواقع بسیاری وجود دارد که افرادی وارد سایت شما می‌شوند ولی شما متوجه آن نمی‌شوید. افراد بسیاری در دنیای اینترنت وجود دارند ولی شما از وجود آن‌ها خبر ندارید.

با ایجاد سیستم‌های بازاریابی اتوماتیک قادر خواهید بود زمان‌ها و افراد مختلف را در فرایند بازاریابی خود دخیل نمایید و وب‌سایت شما و سیستم‌های قدرتمند طراحی شده توسط شما قادر خواهند بود همانند یک مدیر فروش فوق ستاره به صورت ۲۴ ساعاته برای شما بازاریابی نمایند و بدون خستگی و با بهترین کیفیت افراد مختلف را ترغیب به خرید از شما نمایند.

قطعا شده از کسب‌وکاری ایمیل، پیامک یا هر نوع پیام دیگری را دریافت کردید و شما را جذب کرده است. شاید فکر کنید فردی خوش ذوق و با حوصله نشسته و تمام کار اون این است که پیام‌های عالی را برای مخاطبین ارسال نماید. اما این یکی از ۷ راز سایت‌های موفق و پولساز است و به صورت دائم فردی شما را رصد نمی‌کند. بلکه سایت و سیستم‌های قدرتمند طراحی شده به صورت خودکار فرایندهای بازاریابی را به خوبی دنبال می‌نمایند و در زمان مناسب، پیام مناسب را به مخاطب مناسب آن می‌رسانند و در واقع بازاریابی به بهترین شکل خود انجام می‌شود. شاید در آن زمان شما خواب باشید، مشغول انجام کار دیگری باشید، سفر یا در مهمانی باشید و اصلا حواستان نیز به سایت و کسب‌وکارتان نباشد.

این مطلب را نیز بخوانید:
مشکل یک آموزشگاه کامپیوتر در بازاریابی
بازاریابی اتوماتیک
بازاریابی اتوماتیک

 

نکته سوم: تولید ویدیو یا پخش زنده

ویدیو به اندازه هزاران کلمه تاثیر گذار است و پیام شما را در مدت بسیار کم منتقل می‌کند. ویدیو یکی از روش‌های کلیدی برای بهبود اعتبار برندمان و همین‌طور افزایش فروش است. البته این نکته چیز جدیدی نیست و چند سال است که مصرف ویدیوها در میان کاربران ایرانی خیلی رایج شده و همه استفاده می‌کنند.

اما نکته کلیدی این است که می‌توانیم در سال ۹۷ بر ویدیوهای زنده یا LIVE تمرکز کنیم. بسیاری از برندهای معروف در ایران این کار را شروع کرده‌اند و به سمت ویدیوهای لایو روی آورده‌اند. در واقع الان یک رسانه بسیار عالی در اینترنت پخش زنده هست و مردم چون با حجم زیادی از ویدیوها مواجه شده‌اند، صرفا از تماشای یک ویدیو تا این حد لذت نمی‌برند. ولی وقتی آن ویدیو به صورت زنده پخش شود و در همان لحظه‌ای که آن اتفاقات می‌افتد دارند آن‌ها را تماشا می‌کنند، موضوع فرق می‌کند. این نوع ویدیوها جذابیت بیشتری پیدا کرده و روزبه‌روز مخاطبان بیشتری را به خودش جذب می‌کند.

در هر صنفی هستید می‌توانید ویدیوهای زنده‌ای را تولید کنید. اگر در اینترنت و یا حتی سایت آپارات جستجو کنید ویدیوهای جعبه باز موبایل‌های مختلف یا رانندگی با ماشین‌های مختلف یا معرفی لوازم خانگی را می‌توانید مشاهده نمایید. شما نیز می‌توانید به سادگی چنین ویدیوهایی را تولید کنید. می‌توانید ویدیوهای کوتاهی را در زمینه آشپزی، گلدوزی، شیرینی و هنرهای دیگر تولید کنید. قطعا ویدیوها و برنامه‌هایی که با ظروف مختلف آشپزی کرده و ظروف را تبلیغ می‌کنند دیده‌اید.

این مطلب را نیز بخوانید:
روشهای جذب بازدید کننده برای سایت

در هر صنفی که باشیم یا هر محصولی که می‌فروشیم شاید هفته‌ای یک بار یا ماهی حداقل چند بار برنامه‌های زنده داشته باشیم و افراد بدانند ما در همان لحظه داریم با مخاطبانمان صحبت می‌کنیم. این برنامه‌های زنده و پخش زنده می‌تواند باعث شود که فروش سایت ما بسیار بیشتر شود و در پایان برنامه زنده می‌توانیم محصول یا پیشنهاد فروش ویژه‌ای را ارائه دهیم و اغلب، افراد زیادی در همان لحظه خریدشان را انجام می‌دهند.

 

نکته چهارم: استفاده از ریز محتوا یا Micro Content

روزبه‌روز توجه به مایکروکانتنت‌ها در دنیای بازاریابی اینترنتی بیشتر می‌شود. با توجه به کم شدن تمرکز و حوصله مخاطبان و بازدیدکنندگان، ما به عنوان یک بازاریاب اینترنتی، صاحب یک برند یا فروشنده محصول باید ریز محتواهای بهتری تولید کنیم.

ریز محتواها مطالب آموزشی کوتاهی هستند که می‌توان در چند دقیقه آن‌ها مشاهده، شنید یا مطالعه کرد. پس به جای اینکه از مخاطبان خودمان بخواهیم که مثلا ۱۰ دقیقه از وقتشان را اختصاص دهند و در مورد یکی از محصولات ما یک متن طولانی بخوانند می‌توانیم یک ریز محتوای یک دقیقه‌ای تولید کنیم و در آن ریز محتوا به یکی از نکات مهم محصول خودمان بپردازیم. این ریز محتواها در مجموع فرد را ترغیب به خرید و استفاده از محصولات یا خدمات ما می‌نماید.

ریز محتواها لزوما آموزشی نیستند. می‌توانند محتواهایی باشند که:

  • کمک می‌کند از سایتمان خرید کنند.
  • روش استفاده از محصولات و خدمات ما را نشان دهد.
  • تاریخچه کسب‌وکار مان.
  • نکات جالبی که در کسب‌وکار ما پیش آمده.
  • اتفاقات پشت صحنه کسب‌وکار.
  • نظرات مشتریان راضی.
این مطلب را نیز بخوانید:
ده راهکار برای کاهش نرخ خروج از سایت

بهترین جایی که می‌توانیم ریز محتواها را به نمایش بگذاریم، رسانه‌های اجتماعی است. علاوه بر وب‌سایتمان می‌توانیم از رسانه‌های اجتماعی هم استفاده کنیم و این محتواها را به نمایش بگذاریم. بسیاری از سایت‌های موفق ارتباطی بین سایت و رسانه‌های اجتماعی‌شان برقرار می‌کنند و آخرین پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود را در سایت هم در یک بخش خاص به نمایش می‌گذارند. این کار هم کمک می‌کند ریز محتواها بیشتر دیده شود و در نهایت فروش ما را افزایش دهد.

 

نکته پنجم: بهبود فرایند خرید از سایت

فراید خرید سایت ما تاثیر زیادی روی میزان فروش دارد. بعضی از سایت‌ها فرایند خرید بسیار پیچیده‌ای دارند. یعنی وقتی می‌خواهیم خریدی انجام دهیم، باید کارهای خیلی زیادی انجام دهیم. مثلا فرم‌های طولانی‌ای را پر کنیم و همین باعث می‌شود که خیلی از خریداران منصرف شوند. چون در حال حاضر خریدهای آنلاین خیلی رایج شده است و حتی افرادی که با اینترنت میانه خوبی هم نداشته‌اند، الان به صورت اینترنتی خرید می‌کنند؛ پس این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که در میان رقبا راحت‌ترین فرایند خرید را داشته باشیم.

  • افراد را وادار به ثبت‌نام نکنیم.
  • حداقل اطلاعات لازم را در فرایندهای خرید دریافت کنیم.
  • فرایند خرید خود را مرحله بندی کنیم.
  • مراحل خرید کم باشد و با چند کلیک ساده انجام شود.

 

پس در سال ۱۳۹۷ با تمرکز بیشتر بر این پنج نکته تلاش کنید که در دنیای بازاریابی اینترنتی حضور قوی‌تری داشته باشید و مطمئن باشید که فروشتان افزایش خواهد یافت!

اگر این مطلب برای شما مفید بوده است لطفا آن را به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز آن را مطالعه نمایند.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (۲ رای, میانگین: ۲.۰۰ از ۵)
Loading...

منبع فرید پارسایی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.